PORCJA ZDROWIA

Ochrona serca

Serce jest jednym z najbardziej wydajnie pracujących mięśni w naszym organizmie, ponieważ pracuje cały czas. Choroby serca są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia, dlatego należy o nie dbać. Minerałami, które wspomagają pracę tego niezwykle ważnego mięśnia są potas i kwas foliowy, które znaleźć w sałatach czerwonolistnych m.in. lattughinio rosso, a także w rukoli czy sałacie lodowej. Korzystnie na serce działa także spożywanie botwiny.

Dobry wzrok

​​By utrzymać dobrą kondycję wzroku, w naszej diecie powinny znaleźć się produkty zawierające luteinę oraz witaminy B i C. Najprostszym sposobem na dostarczenie ich do organizmu jest pożywienie. Bogatym źródłem tych witamin są szpinak i rukola, które warto włączyć do codziennej diety. 

Oczyszczanie organizmu

Na oczyszczanie organizmu najlepsze są warzywa bogate w chlorofil i kwas foliowy. Te związki organiczne, które występują w roślinach znane są ze swoich właściwości oczyszczających organizm z toksyn. Bardzo dużo chlorofilu i kwasu foliowego zawiera rukola, lattughinio rosso i sałata rzymska mini, które tak często wykorzystujemy w kuchni.

Zapobieganie starzeniu

Procesu starzenia nie możemy cofnąć, ale natura dała nam wszystkie narzędzia w postaci warzyw, które dzięki swoim cudownym właściwościom pomagają spowolnić ten proces. Spożycie wit. K, kwasu foliowego i manganu, w które bogata jest sałata rzymska mini i wit. E, którą zawiera botwina, mogą korzystnie wpłynąć na kondycję naszej skóry: zwiększać jej elastyczność, zmniejszać ilość przebarwień, zmarszczek i plam starczych

Wspomaganie odchudzania

Otyłość jest kolejną chorobą cywilizacyjną, która dotyka całe społeczeństwa. Według prognoz w 2025 roku w Polsce otyłych będzie już 26% kobiet i 30% mężczyzn. Co i jak jeść? Na pewno do codziennej diety warto włączyć sałatę lodową, rzymską mini i roszponkę. Posiadają one niską kaloryczność i są bogate w błonnik, który wpływa pozytywnie na jelita i trawienie, dzięki czemu wspomaga odchudzanie i przyczynia się do utrzymania odpowiedniej wagi.

Cukrzyca

Cukrzyca jest coraz częściej spotykaną chorobą nie tylko wśród dorosłych, ale i dzieci. Chcąc obniżyć poziom cukru we krwi warto do swojej diety wprowadzić młody szpinak. Zawarte w nim żelazo oraz ryboflawina czyli witamina B2, chronią komórki przed oksydacyjnym stresem i poprawiają wrażliwość insulinową. Natomiast włączenie roszponki do jadłospisu sprzyja diecie cukrzycowej.

Regulacja ciśnienia krwi

Ciśnienie krwi jest wartością podlegająca bardzo dużym wahaniom. Średnie ciśnienie krwi u dorosłego człowieka wynosi 120/80 mm Hg. Osobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze wskazane jest spożywanie produktów bogatych w potas i witaminę K, które pomagają w jego obniżeniu. Roślinami bogatymi w te minerały są rukola, lattughinio rosso, brokuł i sałata rzymska mini, które warto jeść nie tylko od święta.

Problemy z pamięcią

Problemy z pamięcią najczęściej dotykają osób starszych. Na Alzheimera chorują głównie osoby, które ukończyły 65. rok życia. Choroba ta rozwija się powoli i z czasem powoduje problemy w życiu codziennym. Chcąc wspomóc działanie naszego mózgu warto kilka razy w tygodniu jeść seler naciowy, który zawiera fosfor, a także dużo potasu, wapnia, sodu, magnezu oraz cynku, które ochraniają nasz mózg przed chorobami neurodegeneracyjnymi.

Przeciwdziałanie nowotworom

Nowotwory często nie są chorobami łatwymi do wyleczenia, a groźba nawrotu jest bardzo realna. Środowisko w jakim żyjemy oraz to, co jemy w wielkim stopniu wpływa na nasze zdrowie. Na układ odpornościowy pozytywnie działa młody szpinak, który zawiera witaminę B2. Bardzo dużo dobrych dla organizmu związków ma w sobie także brokuł, w którym znajduje się sulforafan, sprzyjający przeciwdziałaniu nowotworom.